Treibball – novinka na Slovensku

IMG_6603

Treibball – šport i zábavná hra pre každého psa

Čo to je treibball?

Autor tohto športu Jan Nijboer hovorí: „zamestnajte svojho psa, aby sa nezamestnal sám“. Treibbal zamestná vášho psa nielen fyzicky, ale aj psychicky. V tomto športe ide o tímovú spoluprácu a vzájomnú komunikáciu psa a jeho psovoda, no a samozrejme aj o zábavu.

Treibball je dynamicky sa rozvíjajúci šport pre psov, ktorý vznikol v Nemecku pôvodne ako náhradná činnosť pre pracovné pastierske plemená. Veľmi rýchlo sa však stal obľúbeným športom nezávisle od typu či plemena psov. Treibball dnes hrajú napríklad aj mnohí teriéri, boxeri, labradori, pudli, kokeršpanieli, welshkorgi, beagli….

Kravy či ovce v treibballe sú nahradené gymnastickými loptami. Úlohou psa je „zahnať“ 8 lôpt umiestnených v strede ihriska do bránky, v ktorej stojí „pastier“ – jeho psovod. Psovod ovláda psa na diaľku iba povelmi, píšťalkou alebo pokynmi ruky.

Ak aj nie ste súťaživý typ, ktorý sa bude so psom zúčastňovať pretekov v treibballe, nie je úžasná výzva naučiť psa práci navoľno na diaľku, sebakontrole, presnému smerovaniu a mnohým iným zručnostiam? Ak nemáte fyzické predpoklady či chuť behať so psom agility – v treibballe sa ako psovod fyzicky veľmi nenarobíte, všetko je o vašej schopnosti trénovať psa.
Najosvedčenejšou metódou pre tréning treibballu – tak ako mnohých iných aktivít – sa ukázal shaping: niektorí ho možno poznáte pod termínom „klikertréning“. Pes si sám „vymyslí“, čo má spraviť, veľmi rýchlo pochopí rôzne komplikovanejšie správania a hlavne: pracuje dobrovoľne, s radosťou a chuťou.

Zaujal vás tento šport?

ak si chcete treibball vyskúšať, naučiť sa základy, pozývame vás na intenzívny víkend s vynikajúcou českou trénerkou Lenkou Blachovou v termíne 19.-20.3.2016:

Treibball – intenzívny víkend 19.-20.3.2016

ukážka nemeckej autorky, trénerky a súčasnej pretekárskej špičky Anji Jakobs a jej psa:
Anja Jakob a Merlin – preteky v Melle 2013

video z 1. halových závodov 2016 v Brne:

Novoročný Gustin memoriál Brno 2016

Pridaj komentár