Pamlsky – niečo o správnom odmeňovaní…

pusinky FB

Odmeňovanie je dôležitá súčasť výchovy a výcviku. Aké by mali mať pamlsky „vlastnosti“ ?

Zdravie

-prírodné suroviny:

Párky možno psom chutia, ale prečítajte si zloženie na obale…pamlsky by nemali spôsobovať tráviace ani iné zdravotné problémy, nadváhu, alergie,sú neoddeliteľnou súčasťou dennej kŕmnej dávky psa.

Súhlas? Mnohí sa preto rozhodneme nakupovať napríklad kvalitnú 100%sušenú svalovinu/kuracie prsia/ od známych výrobcov pamlskov pre psov – na niektorých obaloch je uvedený glycerín, na niektorých nie je…Vezmete si tieto úžasné „gumené“ veľmi chutné pamlsky na výcvikový tábor, a po prvom dni intenzívneho výcviku zistíte, že váš pes má hnačku. Dôvod? Je to práve glycerín pridávaný do pamlskov na dosiahnutie ich vlhkosti amäkkej konzistencie. Ak si vyhľadáte ďalšie účinky glycerínu, nebude sa vám to asi páčiť.

-vedľajšie a nežiadúce účinky:

Vnútornosti: Tak sa možno rozhodnete vyskúšať osvedčené recepty na internete aupečiete pečienkové pamlsky doma. A znova psa preženie, keďže vnútornosti, veľakrát aj obilniny/ak má pes na ne intoleranciu/ tento účinok majú.

Obilniny, cukor: Mnohí odmeňujú piškótami . Psom chutia, ale skúste vy sami v priebehu 15 minút bez akejkoľvek tekutiny zjesť hrsť piškótov a pritom behať, skákať…Ten pocit, že máte v ústach piesok, vám mnohé napovie, nehovoriac o tom, že vám možno aj nejaký ten piškót zabehne. Čo piškóty obsahujú? Múka /obilniny sú najčastejší potravinový alergén pre psov/, cukor /tzv. biely jed, odvápňuje,vedie k obezite/ a vajcia.

Živočíšne bielkoviny: Výskumami bolo dokázané, že odmeňovanie pamlskami s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín aktivuje činnosť mozgu. Pes snaštartovaným mozgom sa učí rýchlejšie a efektívnejšie.

Kalorická hodnota: veľkosť a zloženie pamlskov môže viesť k nežiadúcemu prejedaniu a priberaniu psa.

Účelnosť

Pod účelnosťou rozumieme najideálnejšie pamlsky pre konkrétny výcvik. Určite nebudeme psa, ktorý behá agility, či cvičí obranu odmeňovať sušeným chrumkavým mäsom. Pravdepodobne by mu v rýchlom pohybe zabehlo, v lepšom prípade by sa zastavil a prežúval…

Sušené mäso je ideálne na pokojné domáce cvičenie, výchovu, odmeňovanie žiadúceho správania v bežnom živote, socializáciu a podobne.

Ak ideme na stopy, a dávame psovi do trávy či na hlinu pamlsky, nepotrebujeme, aby hľadal očami, ale nosom. Ak sú svetlé /napríklad syr, piškóty,párky/, pes využije tzv. skratku a hľadá odmeny vizuálne. Práca nosom psa veľmi vysušuje, preto granule, či suché pamlsky sú opäť nevhodné.

Ak cvičíme so psom vonku na tráve, a chceme tzv. zresetovať psa odhodením pamlsku od neho, potrebujeme takú odmenu, aby bola dobre viditeľná a pes nestrávil večnosť prehľadávaním okolia. Takisto je dôležité, aby pamlsky neboli drobivé a náš či ďalší psi nestrácali pozornosť tým, že na zemi cítia omrvinky.

Čo robiť, ak odmeňujeme priamo na nejakom predmete napríklad pri pachových prácach? Vlhké a lepivé pamlsky nám nechávajú svoju „stopu“ na povrchu.

Ak pri výcviku používane tzv. jacpoty – viac pamlskov v slede za sebou, ich veľkosť by mala byť taká, aby pes aj po cvičení ešte o pamlsky stál.

A posledná dôležitá záležitosť: pamlsky by mali byť polovlhké, aby ich pes rýchlo zhltol a mohol pracovať ďalej.

Variabilita

Pes má rád pestrosť, nespoliehajte sa na to, že ak mu chutí nejaký typ pamlskov, bude ho chcieť vždy a stále. Aj počas jednej výcvikovej lekcie sa môže stať, že keď stráca motiváciu a ponúknete mu niečo iné, je znova v hre. Vždy majte poruke viac druhov pamlskov.

Mnoho psovodov sa sťažuje, že ich pes nie je motivovaný potravou, nestojí o pamlsky tak, ako by chceli. Dôvodov môže byť mnoho:

Nenašli ste, čo mu naozaj chutí.
Možno je z nejakého dôvodu v strese, ak je na psa situácia príliš náročná, veľakrát odmieta pamlsky.

Môže mať zdravotný problém, prípadne negatívnu skúsenosť s pamlskami z minulosti. Sú psi, ktorí odmietajú pamlsky, z ktorých im bolo zle, alebo si ich spojili s nejakým nepríjemným zážitkom.

Záujem o pamlsky sa dá naučiť rovnako ako iné veci. Ale to je už iná téma…

you & me