Obojok versus postroj … Škodí psovi, keď ho vodíte na obojku?

nevhodny postroj proti tahaniu

Vodím svojho psa už dlho výlučne na postroji, a snažím sa presvedčiť ľudí okolo seba, aby vymenili obojok za postroj. Jeden z dôvodov, prečo ľudia vodia psov na obojku, je lepšia fyzická manipulácia. Naozaj však človek potrebuje ovládať psa silou, keď v dnešnej dobe poznáme metódy výcviku psa založené na dobrovoľnej spolupráci?

Prečo vymeniť obojok za postroj?

Odpoveďou môže byť článok Emily Larlham, uznávanej trénerky psov a autorky Manifestu progresívneho upevňovania:

(https://dogmantics.com/progressive-reinforcement-training-manifesto/cesky/)

Hlavný argument, prečo dávať psovi obojok, býva založený na tvrdení, že krk psa je silný, robustný, na rozdiel od ľudského.

Anatómia krku psa a človeka je veľmi podobná čo sa týka umiestnenia štítnej žľazy, pažeráka, priedušnice, lymfatických uzlín, krčných tepien a chrbtice,takisto aj svalstva a pokožky psa. U pokožky je zaujímavý nasledujúci fakt: epiderma (vrchná časť pokožky) psa má hrúbku 3-5 buniek, epiderma človeka 10-15 buniek.

V prípade, že pes na obojku ťahá, alebo človek myká vodítkom, môže dôjsť ku zdravotným komplikáciám a trvalému poškodeniu. V prednej časti krku psa pod hrtanom je umiestnená štítna žľaza. Aj jeden prípad silného tlaku na tento dôležitý orgán môže spôsobiť vážne zdravotné následky.

 

Následky používania obojkov:

 

Zranenia krku – človek nemusí ťahať psa na vodítku, stačí, ak pes na vodítku náhodne rýchlo vyrazí za zverou, mačkou a podobne. Dôsledkom zranenia krku môžu byť hematómy, bolesti hlavy, poškodená priedušnica, hrtan, zlomenina stavca. Následky poškodenia chrbtice môžu byť rôzne – od neurologických problémov až po ochrnutie.

 

Problémy s krčnou chrbticou

Anders Hallgren ako výsledok svojej štúdie 400 psov zistil, že ťahanie a mykanie psa na vodítku vplýva predovšetkým na krk a hrdlo psa. Nezistila sa žiadna súvislosť s hrudnými či bedrovými defektami. Avšak 91% sledovaných psov so zistenými rôznymi poškodeniami krku bolo vystavených mykaniu psovodom na vodítku alebo sa dlhodobo na vodítku ťahalo. Samozrejme, aj hra môže byť nebezpečná, ak sa pes dopredu nezahreje. Psi, ktorí často behajú, hrajú sa s inými psami, skáču od vzrušenia či cez prekážky nevykázali žiadne problémy s chrbticou. V každom prípade, pred pohybovo náročnými aktivitami ako napríklad drsnejšia hra, lov či agility a podobne, je vhodnejšie psa zahriať, rozhýbať, prípadne použiť masáže.

 

Očné problémy – Pauli AM, Bentley, E Diehl, KA, Miller, PE vo svojej práci o vplyve tlaku obojku na vnútroočný tlak psov uvádzajú značné zvýšenie vnútroočného tlaku pri použití obojkov na rozdiel od postrojov. Zvýšený vnútroočný tlak spôsobuje poškodenie očí, stenčenie rohovky či glaukóm.

 

Ušné problémy – Dr. Peter Dobias, DVM vo svojom článku o následkoch používania obojkov uvádza, že ušné a očné problémy často súvisia s ťahaním na obojku. Tlak obojku výrazne obmedzuje prietok krvi a lymfy do aj z hlavy.

 

Znížená funkcia štítnej žľazy – obojok je na krku umiestnený v oblasti štítnej žľazy. Tá je trvalo atakovaná tlakom obojka, čo vedie k zápalom, imunitný systém tela, ktorý sa snaží odstrániť zapálené či poškodené bunky štítnej žľazy v konečnom dôsledku spôsobuje zníženú produkciu hormónu štítnej žľazy – tyroidu. Štítna žľaza prostredníctvom produkcie tohto hormónu riadi metabolizmus každej bunky tela. Príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy sú rôzne, najčastejšie ide o stratu energie, zvýšenie váhy, kožné problémy, problémy so srsťou, ušné infekcie či zlyhanie orgánov.

 

Poruchy nervového systému predných končatín – Dobias uvádza aj vplyv na nervový systém predných končatín. Nadmerné olizovanie predných končatín alebo krívanie podľa neho môže byť spôsobené tlakom obojka, čo súvisí so zvýšenou citlivosťou predných nôh. U týchto psov je často nesprávne diagnostikovaná alergia, ale ak sa obojok nahradil postrojom,odstránilo sa tým dráždenie súvisiacich nervov a preliečilo sa zranenie krku, ťažkosti zmizli.

 

Problémové správanie – v mnohých prípadoch je problémové správanie spôsobené chorobou či bolesťou. Odborníci na problémové správanie často uvádzajú ako možnú príčinu bolesť spôsobenú poškodením svalstva či kostry. Podľa výsledkov štúdie Anders Hallgren zo skupiny 400 sledovaných psov malo 79% agresívnych psov problémy s chrbticou. 69% plachých a neistých psov vykazovalo takisto problémy s chrbticou.

 

Opýtate sa – ak ťahanie psa tak poškodzuje, prečo s tým neprestane?

Psi nereagujú ako ľudia. Síce máme podobnú anatómiu, nie však mozog. Pes má tzv. opačný reflex často využívaný trénermi pri výcviku. Na ťah reaguje protiťahom. Už ste videli psa ťahať sa na zadných nohách celou svojou protiváhou k predmetu, ktorý chcel dosiahnuť? Videli ste psa ťahať sa tak dopredu, že sa dusil, chrčal a nedokázal do pľúc dostať kyslík? Už ste videli psa, ktorý sa chce dostať k inému psovi napriek tomu, že ho majiteľ myknutím vodítka vyhodí do vzduchu? Niektorí psi dokážu pásť ovce, loviť loptičku a podobne až kým sa neuštvú na smrť prehriatím. Sú psi, čo si vylámu zuby na klietke, alebo si za 5 minút po odchode majiteľa zničia drápy škrabaním na dvere. Iní si zoderú vankúšiky labiek pri hre na kamenistom povrchu a neukážu žiadne známky zranenia až do okamihu oddychu. Možno ste videli fotografie či videá týraných psov so zarasteným ostnatým obojkom alebo ťažkými tržnými ranami na krku a psi sa správali, akoby o tom ani nevedeli. Psi neukazujú vždy bolesť a nereagujú na zranenia ľudským spôsobom.

Ako teda zistíme, čo pes cíti? Je nejaký spôsob merania ich bolesti či utrpenia?

Nie. Podobne ako u detí, keď chýba verbálna komunikácia, pacient nám nedokáže povedať, aké cíti ťažkosti. Magnetická rezonancia mozgu by nám mohla pomôcť objasniť, ako sa druhí cítia. Meranie hladiny stresového hormónu kortizolu sa ukázalo ako nespoľahlivá metóda určovania bolesti či utrpenia, keďže jeho produkciu ovplyvňuje mnoho premenných. Napríklad pri štúdii hladiny hormónu kortizolu u zneužívaných ľudí sa zistili zvýšené aj znížené hladiny. V dnešnej dobe vieme z vedeckých štúdií iba to, že správanie je ovplyvňované fyzickým zdravím psa.

Ak teda psi neprejavujú známky bolesti navonok, môžeme spochybňovať či ignorovať ich utrpenie?

Je to vec morálnych a etických princípov, či je bolesť a zastrašovanie zvieraťa pre človeka prijateľné správanie. V ľudskej spoločnosti sa vyskytujú prípady šikanovania, násilia a vrážd, to však neznamená, že je morálne dať niekomu právo spôsobovať také niečo druhému. Ak psi medzi sebou bojujú, fyzicky si navzájom ubližujú (čo nie je až tak časté), nedáva nám to oprávnenie sa k nim takto správať. Podľa metód tradičných výcvikových postupov korekcie – mykanie psa na obojku môžu potlačiť neželané správanie, ale zároveň môže vyvolať vedľajšie nečakané účinky ako agresivita či frustrácia. Nenásilné formy výcviku nie sú spojené s podobnými nežiadúcimi účinkami. Mykanie obojku u psa neevokuje hryzenie do krku. Nedokážeme napodobniť psie správanie tak, aby tomu pes rozumel. Sme ľudia. Preto viera niektorých trénerov, že ak „uhryznú“ psa obojkom do krku, pes pochopí, čo od neho chcú, je pochybná. Pes nehryzie druhého psa, aby ho donútil zostať alebo ho naučil konkrétne správanie. Nedokážeme ani povedať, či pes svojím správaním vedome vplýva na budúcnosť. Pravdepodobne rieši jeden druhého len reflexne, prípadne preto, lebo mu to v minulosti prinieslo výhodu. No a v konečnom efekte, niektorí psi po tom, ako sú inými napádaní, prejdú do obrannej agresivity.

 

Ako teda potlačiť ťahanie psa na vodítku?

Existujú metódy tréningu zvierat bez akejkoľvek formy fyzického či psychického zastrašovania, napríklad tréning progresívneho upevňovania. Ťahanie psa na vodítku je riešené správnym načasovaním odmeny v okamihu, keď pes ide vedľa psovoda na prevesenom vodítku, druhou odmenou je pohyb dopredu. V prípade ťahania „potrestáte“ psa nulovým pohybom vpred, alebo sa otočíte a idete nazad. Hlavným cieľom je nikdy nenasledovať psa na napnutom vodítku, aby sa pes nenaučil, že opretie sa do vodítka ho dostane tam, kam on chce a tak bude toto správanie opakovať naďalej. Ťahanie na vodítku môže byť vedľajším účinkom problémového správania ako je strach, úzkosť, prílišné vzrušenie, preto by mal tréner premýšľať zároveň aj o príčinách, nielen o dôsledkoch.

 

Čo ak váš pes na vodítku nikdy neťahá?

Možno sú aj psi, ktorí nikdy neťahajú kvôli pachom, potrave na zemi, iným psom či priateľom. No vždy sa môže stať, že vy budete musieť psa prudko potiahnuť, napríklad sa na vás vyrúti auto a podobne. Nepripútavame dieťa o krk kvôli bezpečnosti, tak prečo by sme to mali robiť psovi, ak je tu iná možnosť voľby – postroj?

 

Máte možnosť zvoliť si lepší život pre psa – zvoľte postroj

Áno, je tu známy mýtus: postroj učí psa ťahaniu. Aká je pravda? Ľudia, čo nasledujú ťahajúcich sa psov, učia psov ťahať. Iste, ak pripnete psa na postroj, zmení sa mu ťažisko a môže vyvinúť viac sily na pohyb dopredu. Na trhu je množstvo rôznych postrojov aj pre extrémne silných psov. Existujú postroje s predným zapínaním, ktoré v prípade ťahu dopredu psa otočia na stranu vodítka. Môžete takisto psa naučiť ťahať na povel a rozlišovať, kedy má a kedy nemá ťahať podľa toho, či je pripnutý vpredu alebo na chrbte. Vždy vyberajte dobre padnúci postroj, ktorý psa neodiera a neobmedzuje v pohybe. Nekupujte samouťahujúce sa postroje. Mnohými odporúčané ohlávky môžu viesť k poraneniu psa. No a predovšetkým, trénujte psa chôdzi na prevesenom vodítku.

 

Ak sa rozhodneme pre postroj – aký je vhodný?
V prípade, že nechceme psa obmedzovať obojkom a spôsobovať mu zdravotné problémy, mali by sme sa pri výbere postroja zamyslieť, či tento nejakým spôsobom psa neobmedzuje v pohybe, dýchaní a podobne. Na trhu je mnoho nevhodných postrojov. Pozrime sa na vlastnosti dobrého postroja:

– ľahká manipulácia – navlečenie postroja na psa – ideálne je zapínanie na bokoch psa po oboch stranách, so psom nijako nemusíte manipulovať, strkať mu nohu cez postroj a podobne
– bezpečnosť, odolnosť, možnosť prania – pevné nylonové postroje
– žiadne obmedzenie voľného pohybu psa – podrobnejšie vysvetlenie v texte

Christine Zink, uznávaná športová veterinárka, sa venovala prieskumu postrojov proti ťahaniu a ich vplyvu na prirodzený pohyb psa. Výsledky jej štúdie potvrdzujú, že na trhu neexistuje postroj proti ťahaniu (predné zapínanie postroja,zadná časť tesne za prednou nohou), ktorý by neobmedzoval voľný pohyb predných nôh psa. Postroje, ktoré vedú cez rameno, alebo majú zadnú časť obopínajúcu telo psa tesne za prednou nohou, sú preto nevhodné, nehovoriac o odieraní jemnej kože v tomto mieste.

Príklad nevhodného postroja proti ťahaniu:

nevhodny postroj proti tahaniu

Z tohto dôvodu by sme mali vyberať postroj typu písmena H (pri pohľade na psa v postroji zhora), ktorého zadná časť obopínajúca telo vedie minimálne 5- 10 cm za prednou nohou okolo hrudníka.
Predná časť postroja, ktorá vedie priečne cez krk, pôsobí tlakom podobne ako obojok, z tohto dôvodu by sme mali vyberať postroj, ktorý má v prednej časti tvar písmena Y (pri pohľade na psa v postroji zpredu), kedy spojenie 3 popruhov je umiestnené na hrudnej kosti psa.
Aby postroj psovi dokonale sedel, hľadajte postroje s posuvkami, ktoré umožnia presné nastavenie dĺžky jednotlivých častí.

postroj typu H-Y
Zdroj:
Is it harmful to attach a leash to your dog’s neck? / Emily Larlham

Ďalšie zroje:

Pauli AM, Bentley, E Diehl, KA, Miller, PE.  Effects of the application of neck pressure by a collar or harness on intraocular pressure in dogs. J.Am.Anim.Hosp. Assoc.2006:42:207-211

Dr. Peter Dobias, DVM’s article ‘Dog collars can cause disease and possibly lead to cancer

Anders Hallgren, Swedish Vet. Study; Animal Behavior Consultants Newlsttr; July,1992, V.9 No.2.

Anders Hallgren : Back problems in Dogs,Dogma Forlag,2011