Nosework #1

IMG_0480

Nosework – novinka v pachových prácach

Doslovný preklad slova „nosework“ je práca nosom. Nosework spadá medzi psie športy typu pachové práce.

Čo je nosework? Detekcia špecifických pachov, ktoré pes vyhľadáva v rôznom prostredí. Vychádza z práce služobných psov K9, ktorí hľadajú drogy, výbušniny a iné látky súvisiace s kriminálnou činnosťou.

Nosework nie je šport určený len pre starých či reaktívnych psov. Ide o nový dynamicky sa rozvíjajúci šport, ktorý je zábavný i náročný, a v posledných rokoch sa z USA, kde vznikol, šíri po celom svete. Aj Kanada či Austrália už majú svoju asociáciu noseworku, v Európe sa tejto disciplíne začína venovať čoraz viac psovodov. Je to doslova šport pre každého psa.

Nosework využíva lovecké správanie psa. Čuchanie pomáha znížiť stres, zamestná aj účinne unaví telo i myseľ, ak potrebujete okrem iného vybiť nadbytočnú energiu vášho psa, nosework je veľmi účinný nástroj. Je to samostatná práca psa, ktorá skvelo buduje jeho sebadôveru. Tréning vedie k veľkej dávke zovšeobecňovania, vyhľadávanie v nových rôznych prostrediach pomáha schopnosti psa sa rýchlo prispôsobiť novým podmienkam. Čo je veľká výhoda i v iných športoch alebo v bežnom živote psa.

Na rozdiel od všeobecného názoru, neučíte psa čuchať, či umožniť mu čuchať v iných športoch. Naši psi od narodenia žijú v ohromujúcom svete pachov. Sú odborníci na určovanie vôní. My ich len učíme konkrétnemu správaniu ( efektívnemu vyhľadaniu a označovaniu) pri konkrétnom pachu. Nosework zdokonaľuje prirodzenú schopnosť psa určiť a nájsť zdroj pachu.

IMG_0477

Ako to teda je? Ide o inštinktívne správanie alebo výcvik? Oboje. Pes v loveckom zápale využíva inštinkt, ale nemá vrodené sledovať pach brezy, anízu, klinčeka, či iných vôní. Učíme ich hľadať nami vybrané pachy, pomáhame im zdokonaliť ich prirodzené schopnosti vytváraním rozličných náročných „hlavolamov“. A zároveň sa učíme aj my: pozorovať či čítať svojho psa, veriť v jeho schopnosti, chovať sa tak, aby robil pokroky a bol úspešný.

Nosework ako šport je skvelý nástroj budovania vzájomného vzťahu, sebadôvery a istoty u jemnejších psov, i schopnosti premýšľať a sústrediť sa u akčných či drsnejších psov.

Psi milujú čuchanie, využitie tejto ich prirodzenej vášne v športe vám ukáže, akí úžasní sú a čo všetko sú schopní dokázať.

Mnohí ľudia si pod pachovými prácami predstavia stopy, záchranárinu, mantrailing, športy náročné na čas, tréningové plochy, veľakrát i počasie či ročné obdobie, cestovanie…

Nosework môžete robiť doma, v meste, všade, kde vás napadne… Nepotrebujete figurantov, špeciálne prostredie, extra kondíciu, drahú výbavu ani cestovať.

Ako trénujeme? – čítať ďalej…

V prípade záujmu nám napíšte správu, termíny a možnosť prihlásenia nájdete na www.rainbowhill.sk