„Nemá“ váš pes zadné nohy? / Uvedomenie si celého tela

balanc1

Možno ani neviete, že väčšina psov si neuvedomuje zadnú časť svojho tela, či nepoužíva správne zadné nohy. Poviete si : čo na tom záleží? Dosť… Ide o správne držanie tela, jeho rovnomerné zaťažovanie, je to otázka zdravia, bezpečnosti, pocitu bezpečia a dokonca v niektorých prípadoch aj života.

Väčšina bulíkov má pri pohľade zozadu veľmi osvalené stehná, ten môj mal ako mladý pes stehná dlhé a štíhle. Vravela som si, že je teriérsky typ, a možno sa vekom osvalí, no keď som ho porovnávala so psami a sučkami v jeho veku, bol tam značný rozdiel. Aj po puberte močil najčastejšie „na šteniatko“, so zadnými nohami pokrčenými, pretože na troch strácal rovnováhu. Keď bežal, bol to vtipný pohľad, zadné nohy mu lietali na všetky strany. Potom prišiel deň, kedy sa zamiloval do vody, a začal plávať. Aké bolo naše prekvapenie, keď pri zmenách smeru išiel pod hladinu, aby sa nám neutopil, museli sme mu robiť plavčíkov, plávať vedľa neho a držať ho zospodu. Poznám mnoho psov, ktorí dokážu plávať iba vo veste. Začali sme hľadať informácie, čo je dôvodom, ako to zmeniť a vtedy sme sa dozvedeli, že vo svojej hlave „nemá“ zadné nohy a nedokáže ich správne používať.

Myslím, že záležitosti uvedomenia si celého tela a správnemu používaniu zadnej časti sa venujú predovštkým tí, čo behajú agility, pretože skoková technika psa ovplyvňuje jeho výkon aj prípadné zdravotné dôsledky tohto športu. Správna rovnováha je zas dôležitá na kladine, húpačke, áčku a podobne.

Stretla som sa pri štúdiu pomoci neistým a reaktívnym psom aj s názorom, že rovnováha tela úzko súvisí s pocitom bezpečia. Po našich skúsemostiach môžem len súhlasiť. Keď sa Mimik naučil používať zadné nohy, prestal sa báť o svoj zadok a jeho reaktivita sa minimálne z tohto uhla pohľadu znížila.

Čo sa s tým dá robiť? Existuje pár jednoduchých cvičení, ktoré naučia psa, že má zadné nohy, a tým predídete postupnému poškodzovaniu pohybového aparátu, vyhnete sa prípadným úrazom, zbavíte sa strachu, že sa vám jedného dňa utopí, prípadne pomôžete jeho psychike.

Cúvanie – najprv na rovine, potom do kopca, do schodov

Pivota – dogdancingový prvok – pes stojí prednými nohami na jednom mieste, napr. na podložke, zadnými sa otáča o 360 stupňov na jednu aj na druhú stranu okolo podložky

Rovnováha – cvičenie na balančných pomôckach + schopnosť vyliezť a stáť či otáčať sa na úzkych pevných objektoch

Kavalety – pes chodí cez blízko od seba položené prekážky: tyčky, kartónové krabice, rebrík na zemi, fantázii sa medze nekladú

Cvik „vstaň“ zo sedu 10 opakovaní

Hra na preťahovanie sa o hračku – pes ťahá ( nie my), pozor na správne držanie hračky na úrovni hlavy psa ( nie hore nad hlavou)

Chôdza do kopca či hore schodmi

Tak ako? Nič zložité, však? Skúsite to? Možno zlepšenie pohybových a rovnovážnych schopností jedného dňa viac než oceníte.

Keď sa dnes pozerám zozadu na svojho psa, vidím pekne osvalené stehná aj napriek tomu, že sa málo pohybuje, keď ideme k vode, viem, že dokonca aj v rieke dokáže plávať proti prúdu a bez problémov zvláda otočiť sa, uloviť aport, doplávať s ním k brehu bez toho, aby išiel ku dnu…